Kubija Spordihoone

Männiku 45, Võru linn      647 m²      2021     

Kubija spordikeskuse arhitektuurse ideekonkurssi võidutöö

Jalutuskäigul läbi männimetsa märkad ühtäkki kuidas tavapärane mõtterežiim asendub uue ja ootamatuga, liikumine ja värske õhk on vabastanud mõtted ja teinud olemise kergeks. Korduv vertikaalsete puusammaste rivi liigendab ruumi ja löövitab jalge ette just sulle sobiva teeraja. Selles kõiges on midagi pühalikku. Sarnaseid aistinguid võid kogeda sportliku tegevuse käigus, kui meeled on vabastatud ning keha suhtleb ümbrusega mingi iseäraliku ja arhailise registri kaudu. Tasapisi märkad oma unustatud ja lahutamatu kaaslase - aju - poolt tehtud musta aga äärmiselt kasulikku tööd - vereringesse on vaeva ja võlu väel sugenenud kauaoodatud mõnuained. Hõissa ja aamen!

Looduskaunis paigas asuv Kubija spordibaas on ebatavalise sisuga hoone - suuremas osas lao- ja abiruumidest koosnev hoone on ajutine peatuspaik igapäevasel teekonnal tähendusega laetud tunde ja eneseteostuse saavutamiseks. Hoone on siin justkui vahendaja rollis - aidates sportlastel tulla ja minna, astuda välja tavapärasest ja siseneda teistmoodi transtsendentsesse olemisse. Soovime, et hoone arhitektuur toetaks seda erilist vahendatust.

PÜHÄKOTUSE,  mis Võro kiiles tähendab pühakoda, keskmes on lihtne ja avar, pühaliku tundetooniga fuajee, mis aitab sportlastel eelseisvaks tegevuseks häälestuda. Fuajee on mitmeotstarbeline - lisaks ettevalmistusele ja puhkehetkele on see kohtumispaik võistkondadele, konverentsi ja tööruumide pikendus, pelgupaik karusema ilma korral e kokkuvõttes mõnus paik, kus on meeldiv olla. PÜHÄKOTUSE keskel asub elav tuli.