Hr Mängula Maja

Tähtvere 5, Tartu      ~180 m²      2013-21      Kaasautor: Allan Pilter     

Tähtvere 5 hoone pärineb tõenäoliselt 18. sajandi viimasest veerandist. Pika ja kireva ajalooga kinnistu ja hoone on täna tuntud eelkõige kultuuriajaloolistel põhjustel: aastatel 1932-1950 elas hoones luuletaja ja kirjastaja Karl-Eduard Sööt.

Sööt on elu jooksul avaldanud hulgaliselt luulekogusid, kirjutanud mitmeid artikleid ja tõlkeid. Tema kirjastus oli 20.sajandi alguses uuendusmeelne ja tõi raamatute kujundusse noori hiljem tuntuks saanud kunstnikke nagu Kristjan Raud, Ado Vabbe, Nikolai Triik, Karl August Hindrey. Lisaks põhitegevusele oli Sööt aktiivne avaliku elu tegelane, viljakamatel aegadel kaastegev üheaegselt kuni paarikümne seltsi või ühingu juures, muuhulgas nt. Vanemuise teatritrupp, kus ta esines näitleja "Mängula" nime all.

Projekt käsitleb kolme korterit, mis liideti üheks kaasaegsete vajadustega suuremaks korteriks. Korteri juurde kuuluva veranda tõttu on tegemist justkui vana kortermajakülge ehitatud eramajaga. Veranda väga halva tehnilise seisundi tõttu tuleb see lammutada ja uuesti üles ehitada. Tegemist on erakordselt keerulise projektiga, mis ühendab ajaloolise osa restaureerimise ja veranda aluselaienduse näol kaasaegse arhitektuurikeele. Arvestada on tulnud keerulistes tingimustes ehitustegevuse planeerimise ning ajalooliste ja kaasaegsete ehitustehniliste võtete ühendamisega. Tehniliste küsimuste taustal on projekti lähtepunktiks olnud luuletaja tegelaskuju sünteesimine arhitektuurikeelde.

Veranda-alune osa on planeeritud monoliitbetoonist, soojustatud ja kaetud matt-alumiiniumist lippidega, mis markeerivad vanu konstruktsioone. Algupäraselt rõduna ehitatud veranda puidust dekoor restaureeritakse ning rõdupostide vahed täidetakse peidetud raamis akendega.