Tähtpere Aed

Oru 3, Tartu      2020-2021      Fotod: Tõnu Tunnel      Kaasautor: Merle Karro-Kalberg, Anna-Liisa Unt, graafiline disain Tuumik Stuudio     

Tähtpere aed on kõigile avatud keskkond Tartus Oru tn 3. Kassitoome ja katoliku kiriku kõrval asuvas endises lastehaigla hoones tegutseb täna Tartu Katoliku Hariduskeskus. Kooliesise aia ideeks on luua selge iseloomuga vaba-aja veetmise paik kohalikule kogukonnale ja kooliperele. Siin saavad kokku aktiivne liikumine, linnaloodus ja mänguline teadus.

Aias on ruumi kõigile, kel meel avatud, olenemata vanusest. Selleks on loodud kaks eri iseloomuga tsooni. Aktiivne ala on majaesine mängudega asfaltplats, torustruktuur ja küngas, mis kavandatud selliselt, et saad neid kasutada nii nagu parasjagu tuju on. Mängijale pole tegevust ette kirjutatud, pole määratud, kus mängida saab ja tohib. See jääb mängija enda leiutada ja välja mõelda. Nii saab loov ja vaba mõte lennata.

Pargiala on rahulikum ja kavandatud selleks, et rahmeldamisest eemalduda. See on vaiksem ala kus saab jalutada, pargipingil puhata, mõtiskleda, pilvi vahtida, sõbraga jutelda, raamatut lugeda või eemalt teiste lustimist nautida.

Mänguväljak rajati Tartu kaasava eelarve 2020 raames, kui valmis aia esimene etapp. Perspektiivselt on plaanis tutvustada pargialal linnalooduse mitmekesisust ja vajalikkust, teha seda mängulise teaduse võtete kaudu ning koostada Tähtpere aia teemasid siduv kuraatorituur.

Täname abi eest Maarja Ülper, Kristina Mägi, Kristel Kalda, Heiki Kalberg, Indrek Salk!