Pihlõmägi Moorimaja

ühes kauges kauges külas...      150 m²      2023-     

Vana vundamendi ümbrus on tänaseks võsast puhastatud ja taastatud on vana tiigikoht...

Elamukoht jääb looduslikult kahe mäe vahele, olles nii ligipääsu kui päikese liikumise tõttu orienteeritud kirde-edela suunaliselt. Arhitektuurse idee lähtekohaks ongi vana talukoha orientatsioon ning soov luua mõlemas suunas avatud ja aktiivselt suhtlev õueruum.

Elamu arhitektuur sünteesib traditsioonilisi ja kaasaegseid arhitektuurseid võtteid. Hoone vormi loob traditsiooniline 45-kraadise viilkatusega maht ja lihtne plaaniline jaotus. Hoone konstruktsioonid ja välisviimistlus on puidust, siseviimistluses kasutatakse peamiselt puitmaterjali ja lubi- või savikrohve, samuti savitellist. Hoone aknad ja uksed teostatakse võimalusel eritellimusel ja puidust, andes profileeritud raamidele veidi kaasaegsema joone. Hoonet köetakse halukaminaga, samuti rajatakse traditsiooniline puupliit, soojamüür ja leso.


Hoone välisviimistluseks kasutatakse puidu põletustöötlust ja lisaks männitõrva või muid õlisid. Katusekatteks on ette nähtud õhuke eelkasvatatud kukeharjamatt, mis on vähenõudlik ja vähest hooldus vajav. Plekid ja teraspiirded on kuumtsingitud ja pulbervärvitud. Väliterrasside- ja trepistike alune teostatakse vanade vundamentide kivimurrust ülejäänud raudkividest ja sinna peale valatakse raudbetoonist vöö. Terrasside aluseid saab kasutusele võtta panipaikadena.